Een grote klus met een grote beloning: VvE de Wachter in Hoofddorp ging van energielabel C naar A
Foto: Jur Engelchor
“Het was een grote klus waar we aan begonnen”: zo begint het gesprek met Eelco op de Coul en Martien Knaven, VvE-bestuurders van appartementencomplex de Wachter in Hoofddorp. In 2025 liet de VvE alle kozijnen en ramen in het gebouw vervangen: een flinke operatie die niet zomaar geklaard is. Op een zonnige maandagmiddag schuiven we bij voorzitter Eelco aan de keukentafel om meer te horen over hun verduurzamingsproces.
Het begon allemaal met een aantal kozijnen die slecht sloten en tocht veroorzaakten. “Als het een beetje hard waaide wanneer het sneeuwde, dan waaide de sneeuw zo naar binnen”, vertelt medebestuurder Martien. En aan grote ramen geen gebrek in het appartementencomplex uit 1990: het zonlicht stroomt gulzig Eelco’s woonkamer binnen. Het probleem was duidelijk, maar een oplossing was niet zomaar gevonden. Want hoe pak je dat aan, het vervangen van ramen en kozijnen in 22 appartementen, en hoe krijg je alle bewoners mee?
Het probleem stond al een tijdje op de agenda, vertellen de bestuurders, maar het bleef een beetje onderaan de takenlijst hangen. Op een gegeven moment werd het ongemak van de slechte kozijnen zo groot dat ze het naar voren hebben gehaald. Toen, in het najaar van 2024, begon het echte werk.
Alle neuzen dezelfde kant op
Alles wat je wilt veranderen in een VvE moet je in stemming brengen bij alle bewoners. De meerderheid het eens zijn met de beoogde maatregel, anders gaat het hele feest niet door. Alle neuzen dezelfde kant op krijgen, dat krijg je niet voor elkaar in één vergadering. Er moest flink voor gelobbyd worden, vertellen de bestuurders. “Je kan niet zomaar een bom droppen”, legt Eelco uit. Je moet mensen de tijd geven om aan het idee te wennen. Bewoners wisten de bestuurders goed te vinden met hun vragen. “We hebben veel moeten praten”, zegt Eelco. Maar uiteindelijk gingen alle bewoners akkoord, en kon het bestuur verder met de volgende stap: het kiezen van de juiste leverancier.
“We hebben eerst zes partijen uitgenodigd om te praten”, vertelt Eelco. Na een selectieronde bleven er drie over waarmee het gesprek vervolgd werd. Het duurde niet lang voordat er een winnaar was gekozen: “Het was een beetje een onderbuikgevoel”, zegt Martien. Het bestuur is tevreden met de winnende partij, het gekozen HR++-glas en de afgesproken prijs. De maatregel werd grotendeels uit de VvE reserves betaald, waarbij de ontvangen glassubsidie de financiële drempel voor de bewoners verder verlaagde. Ook de uitvoering verliep voorspoedig. In oktober en november 2025, een jaar na de start van het hele proces, werden alle ramen en kozijnen in het gebouw vervangen.
“Sinds de nieuwe ramen erin zitten, scheelt het enorm veel geluid. Je merkt aan de ramen dat ze minder kou afgeven”
Warmer wonen
En, is het harde werken van het bestuur ook beloond? Daarop antwoorden de heren met een volmondig ja. “Sinds de nieuwe ramen erin zitten, scheelt het enorm veel geluid”, vertelt Martien. “Je merkt aan de ramen zelf dat ze veel minder kou afgeven”, vult Eelco hem aan. Oftewel, die extra trui kan in de kast blijven liggen zonder dat de verwarming omhoog hoeft. Daarnaast is het energielabel van het appartementencomplex sterk verbeterd: van C naar A. Een flinke vooruitgang, die ook deels te danken is aan het vervangen van de Cv-ketels een aantal jaar geleden. Dat ook de stookkosten van het Hoofddorpse appartementencomplex zullen dalen, is in lijn der verwachting. De toekomst zal het uitwijzen. Maar de winst in comfort, die is ruimschoots binnen. En op die positieve noot verlaten we het zonnige, tochtvrije appartementencomplex.
Wil jij ook comfortabeler wonen en je energielabel verbeteren? Ga naar verbeterjelabel.nu.
Tips voor andere VvE’s:
Welke tips hebben Eelco en Martien voor andere VvE’s met verduurzamingsplannen?
Als je gaat verduurzamen, wacht dan niet af tot het laatste moment. “Neem er wel de tijd voor”, adviseert Eelco.
Selecteer een aantal bedrijven voor een verkennend gesprek en zet verschillende opties naast elkaar. Kies bij grote klussen voor een bedrijf dat ervaring heeft met VvE’s.
“Houd bewoners voor wat het kan opleveren en neem ze mee in alle stappen.” Zo voelen bewoners zich betrokken en krijg je alle neuzen dezelfde kant op.
En dan nog een laatste tip van ons: wil jij vanuit jouw VvE aan de slag met verduurzamen maar weet je niet waar je moet beginnen? Neem dan contact op met Vverduurzamen: zij helpen je graag verder!